By SeRpeN_20220806
ВОЙНІКАНІС-МИРЬСКИЙ ЯН
Адвокат, партнер практики кримінального права та публічних закупівель ETERNA LAW
24 лютого 2022 року Російська Федерація без оголошення війни вторглася на територію України. З першого дня повномасштабного вторгнення російська армія веде війну жорстоко, аморально, без жодного дотримання норм гуманітарного права та без дотримання правил ведення війни. З дій російських військових, які ми спостерігаємо кожного дня, вбачається, що Російська Федерація воює з мирними жителями, нещадно знищуючи їхню власність.
29 березня 2022 року Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні заявив: «Держава відшкодує втрати будинку чи квартири внаслідок бойових дій. Кожен наш громадянин і громадянка вже можуть подати заявку у Дії».
01 квітня 2022 року Верховна Рада України з метою забезпечення компенсації громадянам України пошкодженого або знищеного нерухомого майна (окремих категорій) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, прийняла за основу Проект Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» (надалі – Проект Закону).
Прикінцевими та перехідними положенням Проекту Закону визначено, що цей Закон набирає чинності через два місяці з дня його опублікування.
Отже, яка процедура пропонується Законодавцем?
Отримання компенсації здійснюється у наступному порядку:
1) подання заяви про надання компенсації;
2) розгляд заяви про надання компенсації (встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації; встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації; збір документів та необхідної інформації; прийняття рішення про включення отримувача компенсації до черги отримувачів; визначення розміру компенсації)
3) прийняття рішення про надання компенсації;
4) виплата компенсації.
Хто може отримати компенсацію згідно з положеннями Проект Закону?
Компенсацію можуть отримати:
1) фізичні особи – громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна;
б) особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
в) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
г) спадкоємцями вказаних осіб;
2) об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
Варто зазначити, що Проект Закону розмежовує компенсацію за:
– знищений об’єкт нерухомого майна – об’єкт нерухомого майна, відновлення якого є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції або є економічно недоцільним;
– пошкоджений об’єкт нерухомого майна – об’єкт нерухомого майна, може бути відновлений шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції;
– пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку – приміщення загального користування (місця загального користування), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території.
При цьому, законодавець передбачив компенсацію не лише за знищені або пошкоджені квартири, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки (надалі – об’єкти нерухомого майна), а й за об’єкти будівництва, у яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт, і складові частини вказаних об’єктів, які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна.
В той же час, вказаний Проект Закону не розповсюджується на відшкодування вартості речей, що перебували у об’єктах нерухомого майна, вартості внутрішньо-оздоблювальних робіт, що був зроблений власниками такого майна, а також вартості пошкоджених та знищених транспортних засобів та інших об’єктів рухомого майна.
Куди та як подати документи, щоб отримати компенсацію?
Заява про надання компенсації подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (надалі – Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації).
Заява може бути подана:
1) в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, а також через мобільний додаток Єдиного державного вебпорталу електронних послуг – громадянином України;
2) в паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення або нотаріуса.
Заява подається під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. Заява подається щодо кожного пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.
Подання заяви здійснюється незалежно від місця проживання (перебування) фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.
Які документи необхідно підготувати, щоб отримати компенсацію?
Особа готує заяву, яка повинна містити:
– відомості про особу, об’єкт нерухомого майна якої пошкоджено або знищено;
– відомості про пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна;
– реєстраційний номер звіту про оцінку вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна (звіту про оцінку вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку) в Єдиній базі даних звітів про оцінку;
– реєстраційний номер звіту про обстеження можливості/неможливості відновлення об’єкта нерухомого майна;
– відомості про заявника.
До заяви необхідно додати один або декілька з наступних документів:
– документ, що підтверджує право власності на пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна (крім випадків якщо право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у тому числі його архівній складовій – Реєстрі прав власності на нерухоме майно) – у разі подання заяви власником відповідного об’єкта нерухомого майна;
– документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об’єкта житлового будівництва щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію, та документ, що підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт, – у разі подання заяви громадянином України, який здійснив інвестування або фінансування будівництва відповідного об’єкта;
– документ, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу, та викупив квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, сплативши за відповідний об’єкт повну вартість, – у разі подання заяви членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу;
– документ, що підтверджує смерть власника пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна або оголошення його померлим – у разі подання заяви спадкоємцем;
– документ (документи), що підтверджує (підтверджують) пріоритетне право на отримання компенсації, – у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації.
Пріоритетне право на отримання компенсації мають: багатодітні сім’ї; особи з інвалідністю I та II груп; учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Документи, що додаються до заяви, засвідчуються підписом отримувача компенсації.
У який спосіб буде надаватися компенсація?
Компенсація надається у вигляді:
1. Грошової компенсації шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для цих цілей. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України.
Грошова компенсація надається за: 1) пошкоджений об’єкт нерухомого майна (у тому числі за пошкоджене спільне майна багатоквартирного будинку, крім випадку, визначеного частиною першою статті 7 Закону, а саме компенсації у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку); 2) знищений об’єкт нерухомого майна – приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки (за бажанням отримувача компенсації).
Розмір грошової компенсації визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження.
2. Об’єкта нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва.
Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається за знищений об’єкт нерухомого майна (крім випадків, визначених пунктом 2 частини першої статті 5 Закону, що визначає грошову компенсацію). Така компенсація здійснюється шляхом фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею (у тому числі житловою), типом (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок) та функціональним призначенням. Граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.
Розмір компенсації за знищення об’єкта будівництва щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт або його складової частини об’єктів, яка після прийняття в експлуатацію є самостійним об’єктом нерухомого майна, визначається пропорційно відсотку грошових коштів, які фактично сплачені отримувачем компенсації за відповідний об’єкт.
Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається на підставі договору про фінансування будівництва об’єкта нерухомого майна, який укладається між виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, замовником будівництва та отримувачем компенсації.
Звертаємо увагу: отримувач компенсації не має право відчужувати об’єкт нерухомого майна, отриманий ним у вигляді компенсації, протягом трьох років з дня державної реєстрації права власності на нього.
3. Фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку. Компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку надається за бажанням отримувача компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна – багатоквартирний будинок. Вказана компенсація надається на підставі договору про фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку, який укладається між виконавчим органом ради, виконавцем робіт та отримувачем компенсації.
Разом з тим, важливим моментом є те, що компенсація за пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна визначається щодо кожного об’єкта нерухомого майна окремо. Таким чином, отримувач компенсації повинен готувати окремий пакет документів щодо кожного пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна.
Також варто зазначити, що одночасно з отриманням компенсації отримувач компенсації укладає договір про відступлення Державі права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення об’єкта нерухомого майна, заподіяних внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Звертаємо увагу: у разі незгоди з рішеннями, діями, бездіяльністю державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, експертів, оцінювачів, інших суб’єктів публічних послуг, пов’язаних з виконанням Закону, рішення, дії, бездіяльність таких органів або осіб можуть бути оскаржені до суду.
03150, м. Київ, вул. Антоновича, 172
Тел.: + 38 044 501 6988 || + 38 067 317 0222
© Київська незалежна судово-експертна установа
Всі права захищені
Powered By Impressive Business WordPress Theme