Мораторій на перевірки податкової: вигадка чи реальність?


Мораторій на перевірки податкової: вигадка чи реальність?

наші новини
02.02.2018

Про те, чи запрацює мораторій на проведення державними органами перевірок в сфері господарської діяльності розповів податковий консультант КНСЕУ Олександр Семенюк.

Ще з 01 січня 2017 року введено в дію Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (так званий «Закон про мораторій» - далі за текстом). Суть закону про мораторій полягає в тому, що відповідно до статті 2 встановлено мораторій на проведення державними органами перевірок в сфері господарської діяльності.

Але незважаючи на настільки привабливе формулювання, статею 6 в попередній редакції закону про мораторій, податкові перевірки органів Державної фіскальної служби не підпадали під дію цього закону.

Однак із внесенням змін до закону про мораторій Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», статтю 6 істотно підкориговано – тепер всі органи державного нагляду з 01 січня 2018 року (до яких входить і Державна фіскальна служба) підпадають під дію закону про мораторій.

Але є одне «але»: стаття 6 в новій редакції передбачає, що наразі Кабінет міністрів України окремим нормативно-правовим актом може вивести з-під дії мораторію цього закону будь-який орган державного нагляду.

Тобто наразі, з одного боку, маємо мораторій на перевірки податкової до 31 грудня 2018 року відповідно до закону про мораторій. Але по-суті цей мораторій може бути скасовано в будь-який момент постановою чи іншим нормативно-правовим актом Кабміну.

Як буде розвиватися ситуація надалі – подивимось. Схоже, в платника податків залишиться надія на захист своїх інтересів в судовому процесі, або на стадії податкової перевірки – шляхом застосування права на проведення експертизи згідно п.2 ст. 84 Податкового кодексу України. Нагажаємо, що відповідно до цієї статті «експертиза призначається за заявою платника податків або за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу».